M.E.D.

Naše rodinné centrum vzniklo v roce 2006. Založila je skupina nadšených rodičů, kteří se chtěli v průběhu své rodičovské dovolené setkávat, tvořit, vzdělávat a zároveň nabízet tuto možnost i veřejnosti. Od té doby nepřetržitě pořádá CPR M.E.D. akce pro veřejnost, nabízí pravidelný program dnes už od pondělí do pátku, v létě organizuje tábory,… (více v Co nabízíme)

Vše zajišťují maminky dobrovolnice, které se tu už celých 13 let střídají a tak se i tvář M.E.D.u mění podle toho, kdo jej právě tvoří. Velkou pomocí je nám jediné zaměstnanecké místo, na které se nám již několik let daří získat peníze od Úřadu práce a to je provozní. Vystřídala se nám tu již spousta žen, které nás dříve navštěvovaly se svými dětmi a u nás mohly ještě stále po boku svých dětí vstoupit na trh práce. Finance na provoz získáváme ze vstupného, od Libereckého kraje formou grantu a město Semily nám též přes grantový program přispívá na nájem. (více v Projekty)

Jsme členem Sítě mateřských center, držitelem certifikátu Společnost přátelská rodině. Jsme tu proto, aby byla rodina zabezpečena vším, co potřebuje lidské tělo, duše i duch. M.E.D. je místem, kde se nečeká, až děti vyrostou, aby se mohlo něco dít. Je to místo, kde se něco děje. Poskytuje konkrétní pomoc, pečuje o lidské vztahy, tvoří společenství. V Centru pro rodinu M.E.D. (a na akcích jím pořádaných) jsou vítáni všichni bez rozdílu věku, počtu dětí, povolání, národnosti, vyznání… Takže jsme zde pro Vás, kteří chcete prožít společně se svými dětmi něco hezkého, zajímavého, příjemného. Možná se chcete něčemu novému přiučit v kurzech, možná se chcete podělit o své starosti a radosti s výchovou svých dětí, možná můžete nabídnout a obohatit ostatní svými dovednostmi… možná se chcete jen přijít podívat, co to vlastně Centrum pro rodinu M.E.D. je. Ať už jste maminka (i nastávající) či tatínek, tetička či strýček, přijďte se svými dětmi, ať s jedním či s pěti, jsme tu pro Vás.

Náš tým

Olga Chvátalová

Jmenuji se Olga Chvátalová a jsem rodilá Semilačka. Před mateřskou dovolenou jsem učila šest let na základní waldorfské škole. Do MEDu jsem začala chodit s dcerou Anežkou a nyní vedu cvičení se synem Adámkem. Vždy se moc těším na setkání s maminkami a dětmi, na zpívání, básničky, cvičení, hraní… Je pro mne krásné a neuvěřitelné pozorovat, jak se děti učí, rostou, jaké pokroky ve vývoji dělají, jak jsou každé jiné. A co dělám ráda kromě setkání v MEDu a péče o mé ratolesti? Ráda muzicíruji, zpívám, čtu, vařím, miluji dlouhé procházky a výlety v přírodě. Jsem šťastná, že to všechno mohu ukazovat a předávat svým dětem.

Cvičení „Kolo, kolo“, které vedu se synem Adámkem, je pro chodící děti. Začínáme jednoduchými písničkami, básničkami a říkadly doprovázenými pohybem a dětskými hrami. Pokračujeme cvičením na balónech, zpíváním a hraním na Orfovy nástroje (ozvučná dřívka, tamburíny, rumbakoule…) a na závěr hodiny si hrajeme a cvičíme s padákem a malými balónky. Celé pásmo vždy tvořím v souznění s ročním obdobím a svátky, které právě prožíváme.

Žofie Převrátilová

Je mi 40 let. Vystudovala jsem pedagogickou fakultu v Liberci, ČJ a OV pro 2. stupeň ZŠ a poté seminář pro waldorfské učitele. Před mateřskou jsem rok pracovala jako družinářka a vedoucí kroužků v semilské WŠ. Na rodičovské dovolené jsem již 13 let a právě tímto rokem ji uzavírám – poslední z našich 4 dětí už půjde do školky. V M.E.D.u jsem již tak dlouho, že jsem se stala pamětnicí téměř všeho, čím prošel. Před deseti lety jsem tu dva roky působila jako statutární zástupce, k čemuž jsem se vloni na rok a půl vrátila. 11 let jsem členkou Medu, vedu cvičení pro děti s rodiči, pomáhám s organizací. M.E.D. je pro mě místem, kde mohu být nejen se svými dětmi, ale ještě k tomu ve společnosti dalších dětí a rodičů, se kterými mě těší radovat se, vyrábět, kuchtit, organizovat přednášky, besedy, cvičit, tančit, zpívat, hrát si, povídat si, zkrátka být pospolu a přitom tvořit něco krásného a smysluplného nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

Zuzana Šalplachtová

Vystudovala jsem přírodovědeckou fakultu UK v Praze, nejprve Chemii životního prostředí, návazně Geochemii. Dva roky jsem pracovala v oboru, ale kancelářská práce a pevný režim pracovní doby mi natolik nevyhovoval, že jsem spoluzaložila lesní klub Skaláček v Sedmihorkách u Turnova (inspirovananý lesními mateřskými školkami). Zde jsem 1,5 roku působila jako průvodce dětí a koordinátor. Poté jsem v r. 2014 odešla na mateřskou dovolenou s doma narozenou Grétkou, po dvou letech přibyl syn František. S prvním mateřstvím přišlo nečekané stěhování k Semilům a s ním nové prostředí bez známých lidí, náročné mateřství plné stresu (tudíž i velice náročné, neklidné a enormně fixované děťátko), téměř nulové sociální kontakty, rodina daleko, muž hodně v práci… A ukázková mateřská deprese byla na světě. Za záchranu vděčím v první řadě kamarádce, která mě přivedla k MEDu. Domluvila mi účast na cvičení se Žofkou Převrátilovou a to odstartovalo postupný obrat v životě o 180 stupňů. Díky Žofce jsem poznala mnoho skvělých žen, dětí, lidí a rodin, se kterými má m hodně společného, jsou inspirativní a se kterými se mi vrátila radost a chuť do života. Do života mi přibylo několik žen, se kterými mohu sdílet nejen radost, ale i trápení, bolest a starosti. Mám nyní kolem sebe díky MEDu síť lidí, se kterými o sebe vzájemně pečujeme a kteří poznají, kdy je potřeba pomoci. MED mi dal nové doma, kde o sebe lidi vzájemně pečují a poznají, kdy je potřeba komu pomoci. MED se pro mě postupně stal natolik důležitou součástí života, že jsem se dobrovolnicky zapojila do pomoci se zajišťováním chodu Centra. Pomáhám s psaním a realizací grantů, zvu zajímavé lidi na besedy, vymýšlím nové akce, pomáhám organizovat různé události,… Odměnou mi je pocit smysluplnosti, naplnění, spolutvoření a spolubytí s ostatními v MEDu. Mimo to přicházejí také nové pracovní výzvy, zkušenosti a silný zážitek ze společného vedení organizace bez bežné struktury nadřízených a podřízených.Všem ženám kolem sebe srdečně děkuji a mým milovaným mužům – manželovi, tátovi, synovi a bratrovi také :).

Veronika Uzlová Syrová

Narozená ve znamení ryby 1988. Maminka dvou kluků Radovánka a Jindry. Jsem ženou, která touží tančit bosá v trávě za zvuků divoké přírody… Nejraději mám plné květy vínových pivoněk a hudbu klavíru… A teď už normálně :-): Vystudovala jsem Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, v rámci studia jsem absolvovala dvě půlroční zahraniční stáže v Rakousku. Dále 3letý Waldorfský seminář Praha, kurz Respektovat a být respektovat, ZdrSem Mama, Zdravotnický kurz Červeného kříže, Instruktorský kurz ekologického sdružení Lipka, Kurz vedoucích táborů Hnutí Brontosarus… V roce 2012 jsem se svým mužem a přáteli založila Lesní mateřskou školku Dobroděj v Moravském krasu u Brna, kde jsem pracovala jako učitelka a koordinátorka. To vše mi bylo velkou zkušeností. Učila jsem v dalších dvou lesních školkách a rok působila jako učitelka Nj a korepetitorka na Základní waldorfské škole v Brně. Po celou dobu studia v Brně jsem byla dobrovolníkem v ekologickém Hnutí Brontosaurus. Organizovala jsem tábory, víkendovky, koordinovala projekt Zasaď si svůj strom a vedla projekt ekologických přednášek na středních školách. M.E.D. Je pro mě oázou odpočinku, radosti, sdílení, přátelství… Místem, které navrací úctu a důležitost mateřství a ženám obecně. Ukazuje, že mateřství, péče o děti je velmi důležitou, ba nejdůležitější část ženského života, dopomáhá mi prožívat toto období v klidu a radosti. A za to celému medovému společenství velmi děkuji. V M.E.D.u působím jako součást Rady, a tak se snažím pomáhat se vším, co je třeba a na co mi síly stačí. Přeji vám, ať v M.E.D.u naleznete, stejně jako já, to, co hledáte 🙂

Sandra Redlichová

Jsem učitelka, mám dva kluky (3 a 10 let), baví mě hrátky s dětmi, zpívání a básničkování a také setkávání se v ženském kruhu. Do M.E.D.u chodím za milým lidmi, popovídat, posdílet, nabrat energii na našich besedách. S Mariánkem, aby si pohrál s dětmi. A také trochu pomoci dobré věci.
Vedu cvičení pro děti od dvou let (KOLO KOLO), kde s maminkami hrajeme dětské kolové hry s říkadly, na míčích, s padákem, hrajeme na hudební nástroje, kde se pokoušíme i o “jamování”, zpíváme a trochu hrajeme divadélka s plyšáky.

Tereza Svatošová Kronesová

Kráčím po Zemi, dívám se kolem sebe, dívám se dovnitř a za obzor. Baví mě a těší obyčejné věci – ráno v zahradě, slunce i déšť, pěší cesta (do města), písnička, sbírání jablek a pečení štrůdlu, čekání na děti před školou…. Vědomé tvoření prostoru lásky, posilování rodinného kruhu, byliny, lidé, které potkávám. Vědomí světla a vědomí stínů mě vede k opatrování srdce a ke stálému hledání vnitřní rovnováhy. Jsem maminkou tří dětí, ženou ševce, opatrovatelkou zahrady. Ráda pracuju rukama.
V MEDu provázím tvoření dětí a maminek, těší mě podílet se na vytváření zázemí a programu. Cením si laskavého, podporujícího společenství, které v MEDu potkávám…. přátelství a společně prožitého času.